Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Persson Lars
1748 - 1827 (79 år)1. Persson Lars föddes 1748; dog den 21 Aug 1827 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE. Lars gift Andersdotter Cajsa den 11 Dec 1791 i Bladåker (AB,C) SE. Cajsa föddes 1756; dog den 2 Dec 1839 i Bälinge (C) SE; begravdes den 10 Dec 1839 i Bälinge (C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Larsson Petter (Per) föddes 1792.
- 3. Larsson Johannes föddes den 1 Maj 1793 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 5 Maj 1793 i Bladåker (AB,C) SE; dog den 2 Jan 1866 i Bladåker (AB,C) SE.
- 4. Larsson Andreas föddes den 7 Mar 1796; döptes den 8 Mar 1796 i Bladåker (AB,C) SE.
Generation: 2
2. Larsson Petter (Per) (1.Lars1) föddes 1792. 3. Larsson Johannes (1.Lars1) föddes den 1 Maj 1793 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 5 Maj 1793 i Bladåker (AB,C) SE; dog den 2 Jan 1866 i Bladåker (AB,C) SE. Familj/Make/Maka: Nilsdotter Anna Brita. Anna (dotter till Nilsson Nils och Olsdotter Maja) föddes den 21 Nov 1795 i Bladåker, Berghäll, Dartingsbol (C) SE; döptes den 22 Nov 1795 i Bladåker (AB,C) SE; dog den 10 Maj 1870 i Knutby (AB,C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. Jansdotter Cajsa föddes den 24 Sep 1817 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 28 Sep 1817 i Bladåker (AB,C) SE.
- 6. Jansdotter Maja Greta föddes den 20 Maj 1819 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 23 Maj 1819 i Bladåker (AB,C) SE.
- 7. Jansdotter Brita Stina föddes den 11 Feb 1821 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 12 Feb 1821 i Bladåker (AB,C) SE.
- 8. Jansson Jan Henric föddes den 16 Jan 1823 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 17 Jan 1823 i Bladåker (AB,C) SE.
- 9. Jansson Petter föddes den 18 Dec 1824 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 19 Dec 1824 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE.
- 10. Jansdotter Eva Lena (Lotta) föddes den 24 Jan 1827 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 28 Jan 1827 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; dog den 31 Aug 1876 i Knutby (AB,C) SE.
4. Larsson Andreas (1.Lars1) föddes den 7 Mar 1796; döptes den 8 Mar 1796 i Bladåker (AB,C) SE.
Generation: 3
5. Jansdotter Cajsa (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 24 Sep 1817 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 28 Sep 1817 i Bladåker (AB,C) SE. 6. Jansdotter Maja Greta (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 20 Maj 1819 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 23 Maj 1819 i Bladåker (AB,C) SE. 7. Jansdotter Brita Stina (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 11 Feb 1821 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 12 Feb 1821 i Bladåker (AB,C) SE. 8. Jansson Jan Henric (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 16 Jan 1823 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 17 Jan 1823 i Bladåker (AB,C) SE. 9. Jansson Petter (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 18 Dec 1824 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 19 Dec 1824 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE. 10. Jansdotter Eva Lena (Lotta) (3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 24 Jan 1827 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; döptes den 28 Jan 1827 i Bladåker, Bennebols bruk, (C) SE; dog den 31 Aug 1876 i Knutby (AB,C) SE. Familj/Make/Maka: Danell Lans Anders Gustaf, Soldat. Anders föddes den 30 Nov 1825. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. Jansdotter Eld Högman Gustava föddes den 21 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; döptes den 24 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; dog den 14 Sep 1906 i Östuna, Tisslinge (AB) SE.
Eva gift Nilsson Eld Johan, Soldat Nr.89 Uppsala kompani den 4 Jan 1853 i Knutby (AB,C) SE. Johan (son till Olsson Wångström Nils och Jansdotter Lindberg Anna Greta) föddes 15 May1811 i Hammarby, Upplands Väsby (AB) SE; döptes den 16 Maj 1811 i Eggeby, Hammarby (AB) SE; dog den 27 Maj 1865 i Knutby (AB,C) SE; begravdes den 1 Jun 1865 i Knutby (AB,C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. Jansdotter Eld Högman Gustava föddes den 21 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; döptes den 24 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; dog den 14 Sep 1906 i Östuna, Tisslinge (AB) SE.
- 12. Eld Jansson Nils Gustaf föddes den 28 Jun 1853 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 3 Jul 1853 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 29 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 7 Jun 1856 i Knutby (AB,C) SE.
- 13. Eld Jansdotter (Johansdotter) Öberg Eva Charlotta föddes den 16 Okt 1854 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 20 Okt 1854 i Knutby (AB,C) SE; dog den 12 Jul 1918 i Stockby, Harg (C) SE.
- 14. Eld Jansson Per August föddes den 6 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 7 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 6 Jul 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 9 Jul 1856 i Knutby (AB,C) SE.
- 15. Jansson Eld Frans föddes den 1 Okt 1857 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 4 Okt 1857 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); dog den 31 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 5 Nov 1865 i Knutby (AB,C) SE.
- 16. Jansdotter Eld Karlsson Johanna Carolina Charlotta föddes den 29 Jul 1859 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 31 Jul 1859 i Knutby (AB,C) SE; dog den 27 Jan 1942 i Skäfthammar, Gimo Bruk (C) SE; begravdes den 27 Jan 1942 i Skäfthammar, Gimo Bruk (C) SE.
- 17. Jansson Eld Ferdinand föddes den 25 Feb 1861 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 3 Mar 1861 i Knutby (AB,C) SE; dog den 17 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 26 Okt 1865 i Knutby (AB,C) SE.
- 18. Jansdotter Eld Emma Lovisa föddes den 2 Okt 1862 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 10 Okt 1862 i Knutby (AB,C) SE; dog den 12 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 19 Okt 1865 i Knutby (AB,C) SE.
- 19. Jansdotter Eld Andersson Maria Wilhelmina föddes den 1 Feb 1864 i Knutby, Ellsta (Eldsta) (AB,C) SE; dog den 2 Jan 1889 i Uppsala domkyrkoförsamling (C) SE.
- 20. Jansson Eld Per August föddes den 6 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 6 Jul 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 7 Jul 1856 i Knutby (AB,C) SE.
Generation: 4
11. Jansdotter Eld Högman Gustava (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 21 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; döptes den 24 Feb 1850 i Knutby (AB,C) SE; dog den 14 Sep 1906 i Östuna, Tisslinge (AB) SE. Familj/Make/Maka: Högman Karl August. Karl föddes 1840-09-0 i Knutby (AB,C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. Karlsson Högman Johan August föddes den 19 Apr 1874 i Faringe (AB) SE.
- 22. Karlsson Högman Karl Johan föddes den 20 Feb 1879 i Knutby (AB,C) SE.
- 23. Karlsson Högman Gustaf Emil föddes den 3 Dec 1882 i Almunge (C) SE.
- 24. Karlsdotter Högman Jenny Teresia föddes den 11 Nov 1885 i Östuna (C) SE.
- 25. Karlsson Högman Hjalmar Emanuel föddes den 14 Nov 1887 i Östuna (C) SE.
12. Eld Jansson Nils Gustaf (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 28 Jun 1853 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 3 Jul 1853 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 29 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 7 Jun 1856 i Knutby (AB,C) SE. 13. Eld Jansdotter (Johansdotter) Öberg Eva Charlotta (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 16 Okt 1854 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 20 Okt 1854 i Knutby (AB,C) SE; dog den 12 Jul 1918 i Stockby, Harg (C) SE. Eva gift August Lundqvist den 17 Nov 1878. August föddes den 19 Aug 1856 i Harg (AB,C) SE; dog den 7 Mar 1879 i Harg (AB,C) SE; begravdes den 15 Mar 1879 i Harg (AB,C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. Lundqvist Jan August föddes den 17 Feb 1879 i Harg (C) SE.
Eva gift Dräng Öberg Per den 26 Dec 1882 i Harg (AB,C) SE. Per föddes den 4 Nov 1854 i Hökhuvud (AB) SE; dog den 14 Maj 1914 i Harg, Hargs bruk (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. Öberg Karl Emil föddes den 20 Mar 1883 i Harg (C) SE.
- 28. Öberg Per Sigfrid föddes den 15 Feb 1885 i Harg (C) SE.
- 29. Öberg Klas Gunnar föddes den 3 Jul 1887 i Harg (AB,C) SE.
- 30. Öberg Agda Charlotta föddes den 27 Mar 1889 i Harg (AB,C) SE.
- 31. Öberg Gunhild Desideria föddes den 26 Jan 1891 i Harg (AB,C) SE.
- 32. Öberg Knut Georg föddes den 5 Jun 1893 i Harg (AB,C) SE.
14. Eld Jansson Per August (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 6 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 7 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 6 Jul 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 9 Jul 1856 i Knutby (AB,C) SE. 15. Jansson Eld Frans (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 1 Okt 1857 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 4 Okt 1857 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); dog den 31 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 5 Nov 1865 i Knutby (AB,C) SE. 16. Jansdotter Eld Karlsson Johanna Carolina Charlotta (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 29 Jul 1859 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; döptes den 31 Jul 1859 i Knutby (AB,C) SE; dog den 27 Jan 1942 i Skäfthammar, Gimo Bruk (C) SE; begravdes den 27 Jan 1942 i Skäfthammar, Gimo Bruk (C) SE. Johanna gift Karlsson Johannes Johan den 27 Dec 1879. Johannes föddes den 16 Nov 1853 i Harg (AB,C) SE; dog den 2 Nov 1917 i Hökhuvud, Hårsta (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. Karlsson Karl Gustaf föddes den 12 Sep 1876 i Hökhuvud (AB) SE.
- 34. Karlsson Fredlund Engla Karolina föddes den 22 Sep 1893 i Hökhuvud (AB) SE; dog den 15 Jun 1986 i Tobo, Tegelsmora, Tierp (C).
17. Jansson Eld Ferdinand (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 25 Feb 1861 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 3 Mar 1861 i Knutby (AB,C) SE; dog den 17 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 26 Okt 1865 i Knutby (AB,C) SE. 18. Jansdotter Eld Emma Lovisa (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 2 Okt 1862 i Knutby, Tarv (Tarf) (C); döptes den 10 Okt 1862 i Knutby (AB,C) SE; dog den 12 Okt 1865 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 19 Okt 1865 i Knutby (AB,C) SE. 19. Jansdotter Eld Andersson Maria Wilhelmina (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 1 Feb 1864 i Knutby, Ellsta (Eldsta) (AB,C) SE; dog den 2 Jan 1889 i Uppsala domkyrkoförsamling (C) SE. Maria gift Andersson Johan Gustaf den 27 Nov 1886. Johan föddes den 10 Sep 1832 i Uppsala, Heliga Trefaldighet (C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. Andersson Johan Wilhelm föddes den 6 Apr 1871 i Östuna (C) SE.
- 36. Andersson Anders Petter föddes den 12 Mar 1874 i Almunge (AB,C) SE.
- 37. Andersson Hulda Wilhelmina föddes den 15 Sep 1886 i Uppsala domkyrkoförsamling (C) SE.
20. Jansson Eld Per August (10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 6 Maj 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; dog den 6 Jul 1856 i Knutby, Lill-Sjöslätta (Lilla Sjöslätten) (AB,C) SE; begravdes den 7 Jul 1856 i Knutby (AB,C) SE.
Generation: 5
21. Karlsson Högman Johan August (11.Gustava4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 19 Apr 1874 i Faringe (AB) SE. 22. Karlsson Högman Karl Johan (11.Gustava4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 20 Feb 1879 i Knutby (AB,C) SE. 23. Karlsson Högman Gustaf Emil (11.Gustava4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 3 Dec 1882 i Almunge (C) SE. 24. Karlsdotter Högman Jenny Teresia (11.Gustava4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 11 Nov 1885 i Östuna (C) SE. 25. Karlsson Högman Hjalmar Emanuel (11.Gustava4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 14 Nov 1887 i Östuna (C) SE. 26. Lundqvist Jan August (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 17 Feb 1879 i Harg (C) SE. 27. Öberg Karl Emil (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 20 Mar 1883 i Harg (C) SE. 28. Öberg Per Sigfrid (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 15 Feb 1885 i Harg (C) SE. 29. Öberg Klas Gunnar (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 3 Jul 1887 i Harg (AB,C) SE. 30. Öberg Agda Charlotta (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 27 Mar 1889 i Harg (AB,C) SE. 31. Öberg Gunhild Desideria (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 26 Jan 1891 i Harg (AB,C) SE. 32. Öberg Knut Georg (13.Eva4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 5 Jun 1893 i Harg (AB,C) SE. 33. Karlsson Karl Gustaf (16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 12 Sep 1876 i Hökhuvud (AB) SE. 34. Karlsson Fredlund Engla Karolina (16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 22 Sep 1893 i Hökhuvud (AB) SE; dog den 15 Jun 1986 i Tobo, Tegelsmora, Tierp (C). Engla gift Fredlund Erik Gustav den 27 Dec 1910. Erik föddes den 2 Jul 1883 i Tierp (C); dog den 14 Sep 1940 i Hökhuvud, Hårsta (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 38. Fredlund Gustav Harry Leo föddes den 12 Okt 1914 i Hökhuvud (AB) SE.
- 39. Fredlund Sven Erik föddes den 2 Dec 1916 i Hökhuvud (AB) SE.
- 40. Fredlund Aina Rosina föddes den 28 Mar 1921 i Hökhuvud (AB) SE.
- 41. Fredlund Johan Tage föddes den 16 Jan 1930 i Östhammar (C).
35. Andersson Johan Wilhelm (19.Maria4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 6 Apr 1871 i Östuna (C) SE. 36. Andersson Anders Petter (19.Maria4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 12 Mar 1874 i Almunge (AB,C) SE. 37. Andersson Hulda Wilhelmina (19.Maria4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 15 Sep 1886 i Uppsala domkyrkoförsamling (C) SE.
Generation: 6
38. Fredlund Gustav Harry Leo (34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 12 Okt 1914 i Hökhuvud (AB) SE. 39. Fredlund Sven Erik (34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 2 Dec 1916 i Hökhuvud (AB) SE. 40. Fredlund Aina Rosina (34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 28 Mar 1921 i Hökhuvud (AB) SE. 41. Fredlund Johan Tage (34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 16 Jan 1930 i Östhammar (C). Johan gift Fredlund Maj Inger Elisabet den 28 Jan 1955. Maj föddes den 20 Maj 1935 i Uppsala domkyrkoförsamling (C) SE; dog den 30 Mar 1986. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. Fredlund Alice Margaretha Louise
- 43. Fredlund Monica Linnéa föddes den 13 Maj 1955 i Tobo, Tegelsmora, Tierp (C); dog den 30 Jan 2018 i Tierp (C).
- 44. Fredlund Maud Yvonne
Generation: 7
42. Fredlund Alice Margaretha Louise (41.Johan6, 34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) 43. Fredlund Monica Linnéa (41.Johan6, 34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) föddes den 13 Maj 1955 i Tobo, Tegelsmora, Tierp (C); dog den 30 Jan 2018 i Tierp (C). Familj/Make/Maka: Björkman Gunnar Kurt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
44. Fredlund Maud Yvonne (41.Johan6, 34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1)
Generation: 8
45. Fredlund Pierre Johan Andréas (43.Monica7, 41.Johan6, 34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1) 46. Fredlund Karl Johan Lenno (43.Monica7, 41.Johan6, 34.Engla5, 16.Johanna4, 10.Eva3, 3.Johannes2, 1.Lars1)