Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Wall Eriksson Emma Mathilda
1858 - 1952 (93 år)1. Wall Eriksson Emma Mathilda föddes den 26 Dec 1858 i Västra Vingåker Hökhults soldattorp (D,T) SE; döptes den 30 Dec 1858 i Västra Vingåker (D,T) SE; dog den 14 Apr 1952 i Stora Malm, Lövåsen(D) SE. Emma gift Eriksson August, Statdräng den 26 Dec 1880. August föddes den 12 Aug 1858 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 14 Apr 1952 i Stora Malm, Lövåsen(D) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Eriksson Engman Carl August Lambert föddes den 24 Mar 1881 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 3. Eriksson Karlsson Anna Linnéa föddes den 19 Jan 1883 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 4. Eriksson Oskar Alfred föddes den 3 Jun 1885 i Västra Vingåker (D,T) SE; dog den 20 Okt 1942 i Västra Vingåker, Anderstorp (D,T) SE.
- 5. Eriksson Pettersson Olga Maria föddes den 31 Aug 1887 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 6. Eriksson Elsa Elisabet föddes den 29 Okt 1889 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 7. Eriksson Katarina Matilda föddes den 8 Apr 1892 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 8. Eriksson Erik Gustaf föddes den 27 Sep 1894 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 9. Eriksson Mörtsjö Beda Lovisa föddes den 20 Mar 1897 i Västra Vingåker (D,T) SE.
- 10. Eriksson Sara Margareta föddes den 26 Sep 1899 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE.
- 11. Eriksson Nils Patrik föddes den 7 Maj 1902 i Västra Vingåker (D,T) SE.
Generation: 2
2. Eriksson Engman Carl August Lambert (1.Emma1) föddes den 24 Mar 1881 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. Carl gift Hagström Engman Elin Augusta den 23 Apr 1905. Elin föddes den 8 Maj 1884 i Vadsbro (D) SE; dog den 15 Mar 1953 i Falköping (R). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. Engman Karl Börje föddes den 8 Aug 1905 i Lilla Malma (D) SE; dog den 8 Sep 1993 i Avesta (W) SE.
3. Eriksson Karlsson Anna Linnéa (1.Emma1) föddes den 19 Jan 1883 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. 4. Eriksson Oskar Alfred (1.Emma1) föddes den 3 Jun 1885 i Västra Vingåker (D,T) SE; dog den 20 Okt 1942 i Västra Vingåker, Anderstorp (D,T) SE. Oskar gift Skog Eriksson Ida Charlotta den 27 Okt 1909. Ida (dotter till Soldat Anderson Skog Carl Erik och Carlsson Anna) föddes den 1 Jun 1888 i Stora Malm, Katrineholm (D) SE; dog den 20 Nov 1962 i Västra Vingåker (D,T) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Eriksson Klasson Ulla Maria föddes den 21 Jan 1913 i Stora Malm, Katrineholm (D) SE; dog den 26 Jun 2002 i Västra Vingåker (D,T) SE.
5. Eriksson Pettersson Olga Maria (1.Emma1) föddes den 31 Aug 1887 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. 6. Eriksson Elsa Elisabet (1.Emma1) föddes den 29 Okt 1889 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. 7. Eriksson Katarina Matilda (1.Emma1) föddes den 8 Apr 1892 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. 8. Eriksson Erik Gustaf (1.Emma1) föddes den 27 Sep 1894 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. Familj/Make/Maka: Jansson Eriksson Hilma Mathilda. Hilma föddes den 2 Sep 1893 i Björkvik (D) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. Eriksson Margit Maria föddes den 22 Jul 1916 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) SE.
- 15. Eriksson Gustaf Elis föddes den 8 Okt 1917 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) SE.
- 16. Eriksson Stavefeldt Elly Gunborg föddes den 19 Sep 1923.
- 17. Eriksson Elin Margareta
9. Eriksson Mörtsjö Beda Lovisa (1.Emma1) föddes den 20 Mar 1897 i Västra Vingåker (D,T) SE. Familj/Make/Maka: Mörtsjö Emil. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. Mörtsjö Eje Emil Roland föddes den 15 Sep 1923 i Stockholm, Matteus (AB) SE.
10. Eriksson Sara Margareta (1.Emma1) föddes den 26 Sep 1899 i Västra Vingåker, Gäringstorp (D,T) SE. 11. Eriksson Nils Patrik (1.Emma1) föddes den 7 Maj 1902 i Västra Vingåker (D,T) SE.
Generation: 3
12. Engman Karl Börje (2.Carl2, 1.Emma1) föddes den 8 Aug 1905 i Lilla Malma (D) SE; dog den 8 Sep 1993 i Avesta (W) SE. Karl gift Vestling Engman Ingrid Matilda [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. Engman Barbro Ingrid Margareta föddes den 23 Mar 1930 i Uppsala (C) SE; dog den 6 Feb 2011 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE.
13. Eriksson Klasson Ulla Maria (4.Oskar2, 1.Emma1) föddes den 21 Jan 1913 i Stora Malm, Katrineholm (D) SE; dog den 26 Jun 2002 i Västra Vingåker (D,T) SE. Ulla gift Andersson Klasson Erik Rubert den 11 Okt 1931. Erik föddes den 1 Maj 1910 i Västra Vingåker (D,T) SE; dog den 6 Maj 1967 i Västra Vingåker, Solhult (D,T) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. Klasson Eva Maria
- 21. Klasson Evy Linnéa
- 22. Klasson Erik Rune
- 23. Klasson Gustafsson Solvig Katarina föddes den 30 Jun 1945 i Stora Malm, Katrineholm (D) SE.
14. Eriksson Margit Maria (8.Erik2, 1.Emma1) föddes den 22 Jul 1916 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) SE. 15. Eriksson Gustaf Elis (8.Erik2, 1.Emma1) föddes den 8 Okt 1917 i Nyköpings Sankt Nicolai (D) SE. 16. Eriksson Stavefeldt Elly Gunborg (8.Erik2, 1.Emma1) föddes den 19 Sep 1923. Familj/Make/Maka: Eriksson Stavefeldt Arne Valdemar. Arne föddes den 5 Mar 1916. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
17. Eriksson Elin Margareta (8.Erik2, 1.Emma1) 18. Mörtsjö Eje Emil Roland (9.Beda2, 1.Emma1) föddes den 15 Sep 1923 i Stockholm, Matteus (AB) SE. Familj/Make/Maka: Mörtsjö Karin Ingegerd. Karin föddes den 1 Aug 1923 i Avesta (W) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. Mörtsjö Anders Roland föddes den 25 Dec 1950 i Stockholm, Maria Magdalena (AB) SE.
Generation: 4
19. Engman Barbro Ingrid Margareta (12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1) föddes den 23 Mar 1930 i Uppsala (C) SE; dog den 6 Feb 2011 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE. Barbro gift Åberg Ulf Per Bertil [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. Åberg Pär Ulf föddes den 11 Feb 1956 i Hedemora (W) SE.
- 27. Åberg Anna Karin
- 28. Åberg Claes Joakim
20. Klasson Eva Maria (13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) 21. Klasson Evy Linnéa (13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) 22. Klasson Erik Rune (13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) 23. Klasson Gustafsson Solvig Katarina (13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) föddes den 30 Jun 1945 i Stora Malm, Katrineholm (D) SE. Solvig gift Gustafsson Schyllberg Sven Torleif [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
24. Stavefeldt Hansson Lena Gunilla (16.Elly3, 8.Erik2, 1.Emma1) Lena gift Hansson Nils Henrik Allan [Familjeöversikt] [Familjediagram]
25. Mörtsjö Anders Roland (18.Eje3, 9.Beda2, 1.Emma1) föddes den 25 Dec 1950 i Stockholm, Maria Magdalena (AB) SE.
Generation: 5
26. Åberg Pär Ulf (19.Barbro4, 12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1) föddes den 11 Feb 1956 i Hedemora (W) SE. 27. Åberg Anna Karin (19.Barbro4, 12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1) Familj/Make/Maka: Sundström Per Stefan. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
28. Åberg Claes Joakim (19.Barbro4, 12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1) 29. Gustafsson Jenni Katarina (23.Solvig4, 13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) 30. Gustafsson Åsa Maria (23.Solvig4, 13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1) 31. Gustafsson Schyllberg Jonas Torleif, Fastighetschef (23.Solvig4, 13.Ulla3, 4.Oskar2, 1.Emma1)
Generation: 6
32. Åberg Kajsalisa Ingrid Alice (27.Anna5, 19.Barbro4, 12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1) 33. Åberg Gusten Sixten (27.Anna5, 19.Barbro4, 12.Karl3, 2.Carl2, 1.Emma1)