Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Grylin Anders Gustaf
1829 -1. Grylin Anders Gustaf föddes den 8 Nov 1829 i Östra Ryd (E) SE (son till Grylin Carl Magnus, Mjölnare och Olofsdotter Catharina).
2. Grylin Carl Magnus, Mjölnare föddes den 19 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; döptes den 21 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE (son till Nilsson Blomander Lars och Gustafsdotter Brita); dog den 7 Nov 1862 i Drothem, Stora Stenhagen (E) SE; begravdes den 11 Nov 1862 i Drothem (E) SE. Carl gift Olofsdotter Catharina den 20 Okt 1822 i Östra Ryd (E) SE. Catharina (dotter till Månsson Olof och Andersdotter Caisa) föddes den 17 Dec 1797 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 26 Dec 1797 i Björsäter (E) SE; dog den 1 Mar 1879 i Söderköping, Sankt Laurentii (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
3. Olofsdotter Catharina föddes den 17 Dec 1797 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 26 Dec 1797 i Björsäter (E) SE (dotter till Månsson Olof och Andersdotter Caisa); dog den 1 Mar 1879 i Söderköping, Sankt Laurentii (E) SE. Barn:
- Grylin Carl Johan föddes den 10 Okt 1823 i Sandfors, Östra Ryd (E) SE; döptes den 11 Okt 1823 i Östra Ryd (E) SE; dog den 3 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai, Konstantinopel, Levin, (E) SE; begravdes den 6 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- Grylin Daniel Fredrik föddes den 15 Nov 1826 i Östra Ryd (E) SE; dog den 28 Aug 1843 i Skönberga (E) SE.
- 1. Grylin Anders Gustaf föddes den 8 Nov 1829 i Östra Ryd (E) SE.
- Grylin Sundberg Carolina föddes den 9 Feb 1833 i Skönberga (E) SE; dog den 15 Apr 1912 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- Grylin Wilhelmina föddes den 20 Jul 1838 i Skönberga (E) SE.
Generation: 3
4. Nilsson Blomander Lars föddes den 28 Nov 1768 i Fläret (Flärby), Askeby (E) SE; döptes den 30 Nov 1768 i Fläret (Flärby), Askeby (E) SE (son till Larsson Nils och Larsdotter Anna (Annika)); dog den 8 Nov 1842 i Björsäter, Brotorp u Drängsbo (E) SE; begravdes den 20 Nov 1842 i Björsäter (E) SE. Lars + Gustafsdotter Brita. Brita (dotter till Larsson Gustaf och Jonsdotter Kerstin (Stina)) föddes den 22 Aug 1772 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E); döptes den 23 Aug 1772 i Östra Ryd (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
5. Gustafsdotter Brita föddes den 22 Aug 1772 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E); döptes den 23 Aug 1772 i Östra Ryd (E) SE (dotter till Larsson Gustaf och Jonsdotter Kerstin (Stina)). Barn:
- 2. Grylin Carl Magnus, Mjölnare föddes den 19 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; döptes den 21 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; dog den 7 Nov 1862 i Drothem, Stora Stenhagen (E) SE; begravdes den 11 Nov 1862 i Drothem (E) SE.
6. Månsson Olof föddes den 15 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 18 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE (son till Olofsson Måns och Arwidsdotter Karin); dog den 16 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; begravdes den 20 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE. Olof gift Andersdotter Caisa den 6 Jan 1794 i Björsäter (E) SE. Caisa (dotter till Sunesson Matths?? Malthe?? och Persdotter Kiersti) föddes den 27 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; döptes den 28 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; dog den 9 Feb 1853 i Östra Ryd, Måltorpet (Måstorpet) (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
7. Andersdotter Caisa föddes den 27 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; döptes den 28 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE (dotter till Sunesson Matths?? Malthe?? och Persdotter Kiersti); dog den 9 Feb 1853 i Östra Ryd, Måltorpet (Måstorpet) (E) SE. Barn:
- Olofsdotter Anna föddes 6 May1795 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes 10 May1795 i Björsäter (E) SE.
- 3. Olofsdotter Catharina föddes den 17 Dec 1797 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 26 Dec 1797 i Björsäter (E) SE; dog den 1 Mar 1879 i Söderköping, Sankt Laurentii (E) SE.
- Olofsson Anders föddes den 13 Aug 1801 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 16 Aug 1801 i Björsäter (E) SE.
Generation: 4
8. Larsson Nils föddes den 6 Nov 1740 i Gistad , Markeby (E) SE; döptes den 9 Nov 1740 i Gistad (E) SE (son till Andersson Lars och Andersdotter Carin). Nils gift Larsdotter Anna (Annika) den 17 Nov 1765 i Askeby (E) SE. Anna (dotter till Larsson Lars och Johansdotter Catharina) föddes den 16 Sep 1747 i Askeby, Juby (E) SE; döptes den 17 Sep 1747 i Askeby (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
9. Larsdotter Anna (Annika) föddes den 16 Sep 1747 i Askeby, Juby (E) SE; döptes den 17 Sep 1747 i Askeby (E) SE (dotter till Larsson Lars och Johansdotter Catharina). Barn:
- 4. Nilsson Blomander Lars föddes den 28 Nov 1768 i Fläret (Flärby), Askeby (E) SE; döptes den 30 Nov 1768 i Fläret (Flärby), Askeby (E) SE; dog den 8 Nov 1842 i Björsäter, Brotorp u Drängsbo (E) SE; begravdes den 20 Nov 1842 i Björsäter (E) SE.
- Blomander (Larsdotter) Anna Stina (Christina) föddes den 8 Feb 1778 i Askeby (E) SE.
- Larsdotter Catharina föddes den 13 Apr 1781 i Askeby (E) SE; döptes den 13 Apr 1781 i Askeby (E) SE.
- Larsson Jonas föddes den 29 Okt 1786 i Askeby (E) SE.
- Larsdotter Maja (Maria) föddes den 10 Jan 1790 i Askeby (E) SE.
10. Larsson Gustaf föddes den 2 Okt 1746 i Övertorp, Östra Ryd (E) SE; döptes den 5 Okt 1746 i Östra Ryd (E) SE (son till Persson Lars och Gustafsdotter Brita); dog den 17 Jul 1823 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; begravdes den 20 Jul 1823 i Gårdeby (E) SE. Gustaf gift Jonsdotter Kerstin (Stina) den 11 Okt 1767. Kerstin (dotter till Carlsson Löfwing Jonas och Pärsdotter Ingrid) föddes den 14 Apr 1746 i Gärdserum, Falerum, Korshult soldatorp nr 14 (E) SE; döptes den 20 Apr 1746 i Gärdserum (E) SE; dog den 8 Mar 1807 i Gårdeby (E) SE; begravdes den 20 Mar 1808 i Gårdeby (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
11. Jonsdotter Kerstin (Stina) föddes den 14 Apr 1746 i Gärdserum, Falerum, Korshult soldatorp nr 14 (E) SE; döptes den 20 Apr 1746 i Gärdserum (E) SE (dotter till Carlsson Löfwing Jonas och Pärsdotter Ingrid); dog den 8 Mar 1807 i Gårdeby (E) SE; begravdes den 20 Mar 1808 i Gårdeby (E) SE. Barn:
- Gustafsson Lars föddes den 31 Jul 1768 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E); döptes den 7 Aug 1768 i Östra Ryd (E) SE.
- Gustafsdotter Ingrid föddes den 3 Jun 1770 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E).
- 5. Gustafsdotter Brita föddes den 22 Aug 1772 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E); döptes den 23 Aug 1772 i Östra Ryd (E) SE.
- Gustafsdotter N föddes den 17 Aug 1774 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E); dog den 17 Aug 1774 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E).
- Gustafsson Petter föddes den 14 Jun 1777 i Östra Ryd, Rosstorp (Råstorp) (E).
- Gustafsdotter Stina föddes den 3 Nov 1780 i Östra Ryd, Landby (E) SE; döptes den 5 Nov 1780 i Östra Ryd (E) SE.
12. Olofsson Måns Måns + Arwidsdotter Karin. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
13. Arwidsdotter Karin Barn:
- 6. Månsson Olof föddes den 15 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 18 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; dog den 16 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; begravdes den 20 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE.
14. Sunesson Matths?? Malthe?? Matths?? + Persdotter Kiersti. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
15. Persdotter Kiersti Barn:
- 7. Andersdotter Caisa föddes den 27 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; döptes den 28 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; dog den 9 Feb 1853 i Östra Ryd, Måltorpet (Måstorpet) (E) SE.