Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Olofsdotter Karin
1706 - 1772 (65 år)1. Olofsdotter Karin föddes den 26 Jul 1706 i Östra Vingåker Kvastorp (D) SE; döptes den 29 Jul 1706 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 9 Maj 1772 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; begravdes den 17 Maj 1772 i Östra Vingåker (D,T) SE. Karin gift Nilsson Nils den 6 Okt 1723 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE. Nils (son till Nilsson Nils och Andersdotter Brita) föddes den 16 Feb 1702 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 16 Feb 1702 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; dog den 23 Apr 1770 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; begravdes den 29 Apr 1770 i Östra Vingåker (D,T) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Nilsson Olof föddes den 31 Okt 1729 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 2 Nov 1729 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Okt 1805 i Skedevi Svarttorp (E) SE.
- 3. Nilsson Nils föddes den 28 Jan 1745 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 2 Feb 1745 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 4. Nilsdotter Kerstin föddes den 18 Feb 1747 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 22 Feb 1747 i Östra Vingåker (D,T) SE.
Generation: 2
2. Nilsson Olof (1.Karin1) föddes den 31 Okt 1729 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 2 Nov 1729 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Okt 1805 i Skedevi Svarttorp (E) SE. Olof gift Nilsdotter Gunilla (Gunnila Gunnela) den 31 Mar 1755 i Östra Vingåker Långvik (D) SE. Gunilla (dotter till Olofsson Nils och Eriksdotter Erichsdotter Ingeborg) föddes den 6 Jan 1729 i Östra Vingåker Svenstorp (Svänstorp) (D) SE; döptes den 12 Jan 1729 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 14 Sep 1794 i Skedevi, Bonäs (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. Olsson Jan (Jean) föddes den 20 Jun 1757 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 24 Jun 1757 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 6. Olsson (Olofsson) Ramstedt Anders föddes den 5 Jun 1760 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 8 Jun 1760 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 2 Apr 1821 i Skedevi Sila (Sihla) (E).
- 7. Olsdotter Beata föddes den 9 Jun 1763 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 12 Jun 1763 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 8. Olsson Nils föddes den 3 Feb 1766 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 9 Feb 1766 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 9. Olsdotter (Olofsdotter) Ramstedt Christiana föddes den 7 Sep 1768 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 11 Sep 1768 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 27 Apr 1842 i Skedevi Starrnäs (E) SE; begravdes den 5 Maj 1842 i Skedevi (E) SE.
- 10. Olsson (Olofsson) Ramstedt Eric föddes den 27 Apr 1772 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 3 Maj 1772 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE; begravdes den 16 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE.
3. Nilsson Nils (1.Karin1) föddes den 28 Jan 1745 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 2 Feb 1745 i Östra Vingåker (D,T) SE. 4. Nilsdotter Kerstin (1.Karin1) föddes den 18 Feb 1747 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 22 Feb 1747 i Östra Vingåker (D,T) SE.
Generation: 3
5. Olsson Jan (Jean) (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 20 Jun 1757 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 24 Jun 1757 i Östra Vingåker (D,T) SE. 6. Olsson (Olofsson) Ramstedt Anders (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 5 Jun 1760 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 8 Jun 1760 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 2 Apr 1821 i Skedevi Sila (Sihla) (E). Familj/Make/Maka: Larsdotter Anna. Anna föddes 1752. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. Andersson Jan dog 1780.
- 12. Andersdotter Stina föddes den 12 Apr 1783 i Östra Vingåker (D,T) SE; döptes den 13 Apr 1783; dog i Östra Vingåker (D,T) SE.
7. Olsdotter Beata (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 9 Jun 1763 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 12 Jun 1763 i Östra Vingåker (D,T) SE. 8. Olsson Nils (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 3 Feb 1766 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 9 Feb 1766 i Östra Vingåker (D,T) SE. 9. Olsdotter (Olofsdotter) Ramstedt Christiana (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 7 Sep 1768 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 11 Sep 1768 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 27 Apr 1842 i Skedevi Starrnäs (E) SE; begravdes den 5 Maj 1842 i Skedevi (E) SE. Christiana gift Ljungdahl Olof den 28 Sep 1796 i Skedevi Starrnäs (E) SE. Olof (son till Olofsson Olsson Pär och Jonsdotter Anna) föddes den 1 Okt 1744 i Skedevi (E) SE; dog den 30 Dec 1821 i Skedevi Starrnäs (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Ljungdahl Claes föddes den 28 Aug 1798 i Skedevi Starrnäs (E) SE; dog den 28 Nov 1800 i Skedevi Starrnäs (E) SE.
- 14. Olofsdotter Ulrica Eleonora föddes 12 Jul1802 i Skedevi Starrnäs (E) SE; döptes 14 Jul1802 i Skedevi (E) SE; dog den 20 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 26 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE.
10. Olsson (Olofsson) Ramstedt Eric (2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 27 Apr 1772 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 3 Maj 1772 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE; begravdes den 16 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE.
Generation: 4
11. Andersson Jan (6.Anders3, 2.Olof2, 1.Karin1) dog 1780. 12. Andersdotter Stina (6.Anders3, 2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 12 Apr 1783 i Östra Vingåker (D,T) SE; döptes den 13 Apr 1783; dog i Östra Vingåker (D,T) SE. 13. Ljungdahl Claes (9.Christiana3, 2.Olof2, 1.Karin1) föddes den 28 Aug 1798 i Skedevi Starrnäs (E) SE; dog den 28 Nov 1800 i Skedevi Starrnäs (E) SE. 14. Olofsdotter Ulrica Eleonora (9.Christiana3, 2.Olof2, 1.Karin1) föddes 12 Jul1802 i Skedevi Starrnäs (E) SE; döptes 14 Jul1802 i Skedevi (E) SE; dog den 20 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 26 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE. Ulrica gift Jönsson Anders den 27 Apr 1823 i Skedevi (E) SE. Anders (son till Andersson Jöns och Johansdotter (Jaensdotter) Kerstin) föddes den 18 Okt 1800 i Regna, Herrfallet (Herrefallet), Basnäs (E) SE; döptes den 19 Okt 1800 i Regna (E) SE; dog den 11 Okt 1877 i Regna, Fattighuset (Klockaregården) (E) SE; begravdes den 18 Okt 1877 i Regna (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. Andersson Anders Gustaf föddes den 2 Aug 1824 i Sörtorp, Regna (E) SE; döptes den 4 Aug 1824 i Regna (E) SE; dog den 2 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 6 Jan 1833 i Regna (E) SE.
- 16. Andersson Björk Johan Jan Peter, Livgrenadjär föddes den 3 Apr 1828 i Regna, Hultet (E) SE; dog den 12 Nov 1909 i Risinge, Fridhem, Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; begravdes den 21 Nov 1909 i Risinge (E) SE.
- 17. Andersson Eric föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 27 Okt 1830 i Regna, Hultet (E) SE; begravdes den 31 Okt 1830 i Regna (E) SE.
- 18. Andersson Fredrik föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 15 Maj 1891 i Regna, Uvängen, Basnäs (E) SE; begravdes den 24 Maj 1891 i Regna (E) SE.
- 19. Andersdotter Groth Anna Stina föddes den 23 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 27 Jan 1833 i Regna (E) SE; dog den 28 Jan 1922 i Stjärnorp (E) SE; begravdes den 5 Feb 1922 i Stjärnorp (E) SE.
- 20. Andersdotter Johanna föddes den 8 Jan 1836 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 10 Jan 1836 i Regna (E) SE; dog den 3 Jul 1874 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; begravdes den 7 Jul 1874 i Skedevi (E) SE.
- 21. Andersdotter Maja Lotta föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 17 Maj 1840 i Regna (E) SE; dog den 5 Sep 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.
- 22. Andersdotter Ulrica föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes 17May 1840 i Regna (E) SE; dog den 30 Maj 1834 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.
- 23. Andersson Karl Johan föddes den 1 Apr 1842 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 3 Apr 1842 i Regna (E) SE.
- 24. Andersdotter Clara föddes den 15 Sep 1845 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 21 Sep 1845 i Regna (E) SE; dog den 14 Mar 1847 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.