Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Nilsdotter Gunilla (Gunnila Gunnela)
1729 - 1794 (65 år)1. Nilsdotter Gunilla (Gunnila Gunnela) föddes den 6 Jan 1729 i Östra Vingåker Svenstorp (Svänstorp) (D) SE; döptes den 12 Jan 1729 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 14 Sep 1794 i Skedevi, Bonäs (E) SE. Gunilla gift Nilsson Olof den 31 Mar 1755 i Östra Vingåker Långvik (D) SE. Olof (son till Nilsson Nils och Olofsdotter Karin) föddes den 31 Okt 1729 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 2 Nov 1729 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Okt 1805 i Skedevi Svarttorp (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Olsson Jan (Jean) föddes den 20 Jun 1757 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 24 Jun 1757 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 3. Olsson (Olofsson) Ramstedt Anders föddes den 5 Jun 1760 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 8 Jun 1760 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 2 Apr 1821 i Skedevi Sila (Sihla) (E).
- 4. Olsdotter Beata föddes den 9 Jun 1763 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 12 Jun 1763 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 5. Olsson Nils föddes den 3 Feb 1766 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 9 Feb 1766 i Östra Vingåker (D,T) SE.
- 6. Olsdotter (Olofsdotter) Ramstedt Christiana föddes den 7 Sep 1768 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 11 Sep 1768 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 27 Apr 1842 i Skedevi Starrnäs (E) SE; begravdes den 5 Maj 1842 i Skedevi (E) SE.
- 7. Olsson (Olofsson) Ramstedt Eric föddes den 27 Apr 1772 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 3 Maj 1772 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE; begravdes den 16 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE.
Generation: 2
2. Olsson Jan (Jean) (1.Gunilla1) föddes den 20 Jun 1757 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 24 Jun 1757 i Östra Vingåker (D,T) SE. 3. Olsson (Olofsson) Ramstedt Anders (1.Gunilla1) föddes den 5 Jun 1760 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 8 Jun 1760 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 2 Apr 1821 i Skedevi Sila (Sihla) (E). Familj/Make/Maka: Larsdotter Anna. Anna föddes 1752. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. Andersson Jan dog 1780.
- 9. Andersdotter Stina föddes den 12 Apr 1783 i Östra Vingåker (D,T) SE; döptes den 13 Apr 1783; dog i Östra Vingåker (D,T) SE.
4. Olsdotter Beata (1.Gunilla1) föddes den 9 Jun 1763 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 12 Jun 1763 i Östra Vingåker (D,T) SE. 5. Olsson Nils (1.Gunilla1) föddes den 3 Feb 1766 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 9 Feb 1766 i Östra Vingåker (D,T) SE. 6. Olsdotter (Olofsdotter) Ramstedt Christiana (1.Gunilla1) föddes den 7 Sep 1768 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 11 Sep 1768 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 27 Apr 1842 i Skedevi Starrnäs (E) SE; begravdes den 5 Maj 1842 i Skedevi (E) SE. Christiana gift Ljungdahl Olof den 28 Sep 1796 i Skedevi Starrnäs (E) SE. Olof (son till Olofsson Olsson Pär och Jonsdotter Anna) föddes den 1 Okt 1744 i Skedevi (E) SE; dog den 30 Dec 1821 i Skedevi Starrnäs (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. Ljungdahl Claes föddes den 28 Aug 1798 i Skedevi Starrnäs (E) SE; dog den 28 Nov 1800 i Skedevi Starrnäs (E) SE.
- 11. Olofsdotter Ulrica Eleonora föddes 12 Jul1802 i Skedevi Starrnäs (E) SE; döptes 14 Jul1802 i Skedevi (E) SE; dog den 20 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 26 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE.
7. Olsson (Olofsson) Ramstedt Eric (1.Gunilla1) föddes den 27 Apr 1772 i Östra Vingåker Ramningstorp (D) SE; döptes den 3 Maj 1772 i Östra Vingåker (D,T) SE; dog den 8 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE; begravdes den 16 Jan 1842 i Simonstorp (E) SE.
Generation: 3
8. Andersson Jan (3.Anders2, 1.Gunilla1) dog 1780. 9. Andersdotter Stina (3.Anders2, 1.Gunilla1) föddes den 12 Apr 1783 i Östra Vingåker (D,T) SE; döptes den 13 Apr 1783; dog i Östra Vingåker (D,T) SE. 10. Ljungdahl Claes (6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 28 Aug 1798 i Skedevi Starrnäs (E) SE; dog den 28 Nov 1800 i Skedevi Starrnäs (E) SE. 11. Olofsdotter Ulrica Eleonora (6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes 12 Jul1802 i Skedevi Starrnäs (E) SE; döptes 14 Jul1802 i Skedevi (E) SE; dog den 20 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 26 Jan 1855 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE. Ulrica gift Jönsson Anders den 27 Apr 1823 i Skedevi (E) SE. Anders (son till Andersson Jöns och Johansdotter (Jaensdotter) Kerstin) föddes den 18 Okt 1800 i Regna, Herrfallet (Herrefallet), Basnäs (E) SE; döptes den 19 Okt 1800 i Regna (E) SE; dog den 11 Okt 1877 i Regna, Fattighuset (Klockaregården) (E) SE; begravdes den 18 Okt 1877 i Regna (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. Andersson Anders Gustaf föddes den 2 Aug 1824 i Sörtorp, Regna (E) SE; döptes den 4 Aug 1824 i Regna (E) SE; dog den 2 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 6 Jan 1833 i Regna (E) SE.
- 13. Andersson Björk Johan Jan Peter, Livgrenadjär föddes den 3 Apr 1828 i Regna, Hultet (E) SE; dog den 12 Nov 1909 i Risinge, Fridhem, Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; begravdes den 21 Nov 1909 i Risinge (E) SE.
- 14. Andersson Eric föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 27 Okt 1830 i Regna, Hultet (E) SE; begravdes den 31 Okt 1830 i Regna (E) SE.
- 15. Andersson Fredrik föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 15 Maj 1891 i Regna, Uvängen, Basnäs (E) SE; begravdes den 24 Maj 1891 i Regna (E) SE.
- 16. Andersdotter Groth Anna Stina föddes den 23 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 27 Jan 1833 i Regna (E) SE; dog den 28 Jan 1922 i Stjärnorp (E) SE; begravdes den 5 Feb 1922 i Stjärnorp (E) SE.
- 17. Andersdotter Johanna föddes den 8 Jan 1836 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 10 Jan 1836 i Regna (E) SE; dog den 3 Jul 1874 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; begravdes den 7 Jul 1874 i Skedevi (E) SE.
- 18. Andersdotter Maja Lotta föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 17 Maj 1840 i Regna (E) SE; dog den 5 Sep 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.
- 19. Andersdotter Ulrica föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes 17May 1840 i Regna (E) SE; dog den 30 Maj 1834 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.
- 20. Andersson Karl Johan föddes den 1 Apr 1842 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 3 Apr 1842 i Regna (E) SE.
- 21. Andersdotter Clara föddes den 15 Sep 1845 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 21 Sep 1845 i Regna (E) SE; dog den 14 Mar 1847 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.
Generation: 4
12. Andersson Anders Gustaf (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 2 Aug 1824 i Sörtorp, Regna (E) SE; döptes den 4 Aug 1824 i Regna (E) SE; dog den 2 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; begravdes den 6 Jan 1833 i Regna (E) SE. 13. Andersson Björk Johan Jan Peter, Livgrenadjär (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 3 Apr 1828 i Regna, Hultet (E) SE; dog den 12 Nov 1909 i Risinge, Fridhem, Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; begravdes den 21 Nov 1909 i Risinge (E) SE. Johan gift Samuelsson Sara Samuelsdotter den 25 Nov 1851 i Risinge, Flasbjörke Livgrenadjärtorp (E) SE. Sara (dotter till Andersson Samuel och Samuelsdotter Maria) föddes den 23 Jun 1826 i Risinge, Knivsätter (E) SE; döptes den 25 Jun 1826 i Risinge (E) SE; dog den 20 Mar 1874 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; begravdes den 29 Mar 1874 i Risinge (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. Björk Carl Johan föddes den 23 Aug 1852 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; döptes den 2 Sep 1852 i Risinge (E) SE.
- 23. Björk Anders Peter Andrew föddes den 29 Apr 1854 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; dog 1911 i Commonwealth, Florence, Florence County, Wisconsin, USA.
- 24. Björk Alvar Gustaf Adolf föddes den 21 Maj 1857 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; döptes den 24 Maj 1857; dog den 7 Jul 1922 i Iron Mountain, Dickinson, Michigan, USA.
- 25. Björk August Fredrik föddes den 30 Apr 1860 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; dog den 21 Jan 1939 i Norway, Dickinson, Michigan, USA.
- 26. Björk Schleitweiler Anna Sophia föddes den 14 Okt 1863 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; döptes den 19 Jul 1945 i Stambaugh, Iron, Michigan, USA; begravdes i Stambaugh Cemetery.
Johan gift Andersdotter Anna Maria den 19 Dec 1874 i Risinge (E) SE. Anna föddes den 3 Maj 1832 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; dog den 17 Mar 1909 i Risinge, Fridhem, Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; begravdes den 21 Mar 1909 i Risinge (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. Björk Arvid föddes den 17 Okt 1866 i Risinge Flasbjörke (Flatsbjörke) (E) SE; döptes den 29 Okt 1866 i Risinge (E) SE; dog den 31 Jan 1923 i Chicago, Cook County, Illinois, USA; begravdes den 31 Jan 1923 i Crystal Falls, Iron County, Michigan, USA.
14. Andersson Eric (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 27 Okt 1830 i Regna, Hultet (E) SE; begravdes den 31 Okt 1830 i Regna (E) SE. 15. Andersson Fredrik (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 4 Aug 1830 i Regna, Hultet (E) SE; döptes den 6 Aug 1830 i Regna (E) SE; dog den 15 Maj 1891 i Regna, Uvängen, Basnäs (E) SE; begravdes den 24 Maj 1891 i Regna (E) SE. Fredrik gift Andersdotter Albertina den 4 Feb 1853 i Regna (E) SE. Albertina (dotter till Ersson Hjort Anders och Persdotter Anna Britta) föddes den 6 Jan 1829 i Bo, Hjortkvarn (T) SE; döptes den 8 Jan 1829 i Bo (T) SE; dog den 22 Okt 1904 i Regna, Uvängen, Basnäs (E) SE; begravdes den 28 Okt 1904 i Regna, Uvängen, Basnäs (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. Fredriksson Anders Petter föddes den 4 Feb 1853 i Regna (E) SE.
- 29. Fredriksson Carl Johan föddes den 24 Okt 1855 i Regna (E) SE.
- 30. Fredriksson Fredrik Wilhelm föddes den 25 Jul 1857 i Regna (E) SE; dog den 25 Jul 1957 i Västra Vingåker Vårdhemmet (D,T) SE.
16. Andersdotter Groth Anna Stina (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 23 Jan 1833 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 27 Jan 1833 i Regna (E) SE; dog den 28 Jan 1922 i Stjärnorp (E) SE; begravdes den 5 Feb 1922 i Stjärnorp (E) SE. Anna gift Andersson Groth Anders Gustaf den 27 Dec 1856 i Regna (E) SE. Anders (son till Persson Groth Anders, Soldat och Andersdotter Groth Margareta Elisabet) föddes den 10 Dec 1829 i Västra Vingåker (D,T) SE; döptes den 13 Dec 1829 i Västra Vingåker (D,T) SE; dog 14 Feb1899 i Stjärnorp, Kohlstorp, Grytstorp (E) SE; begravdes den 21 Feb 1899 i Stjärnorp (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 31. Groth Andersson Grylin Anna Mathilda föddes den 4 Mar 1858 i Regna, Ödestorp (E) SE; döptes den 7 Mar 1858 i Regna (E) SE; dog den 9 Okt 1937 i Sundbyberg (AB) SE; begravdes den 17 Okt 1937 i Sundbybergs Kyrka (AB) SE.
- 32. Andersdotter Groth Johanna Sofia föddes den 16 Apr 1861 i Norrköpings Östra Eneby (E) SE; dog den 25 Dec 1933 i Linköpings Sankt Lars (E) SE; begravdes den 3 Jan 1934 i Linköpings Sankt Lars (E) SE.
- 33. Groth Andersson Nilsson Christina Wilhelmina föddes den 7 Jul 1864 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; döptes den 31 Jul 1864 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 15 Dec 1957 i Norrköpings Östra Eneby (E) SE.
- 34. Groth Andersson Carl Gustaf Conrad föddes den 9 Maj 1869 i Linköpings domkyrkoförsamling (E) SE; döptes den 23 Maj 1869 i Linköping (E) SE; dog den 23 Okt 1955 i Skärkind, Ålderdomshemmet (E) SE.
- 35. Groth Andersson g.Dahl Sally Victoria föddes den 22 Jul 1878 i Stjärnorp, Kohlstorp, Grytstorp (E) SE; dog den 26 Jul 1966 i Loftahammar, Tångered 2:84 (H) SE.
17. Andersdotter Johanna (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 8 Jan 1836 i Regna, Hålan Gållbo (E) SE; döptes den 10 Jan 1836 i Regna (E) SE; dog den 3 Jul 1874 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; begravdes den 7 Jul 1874 i Skedevi (E) SE. Johanna gift Jansson Johan den 30 Nov 1859 i Regna (E) SE. Johan föddes den 19 Okt 1826 i Skedevi Frängsätter gästgivaregård (E) SE; döptes den 22 Okt 1826 i Skedevi (E) SE; dog den 21 Mar 1901 i Skedevi Fattighuset (E) SE; begravdes den 31 Mar 1901 i Skedevi (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. Johansdotter (Jonsdotter) Hulda Sofia föddes den 20 Jun 1861 i Norrköpings Östra Eneby, Ekenberg (E) SE; döptes den 24 Jun 1861 i Norrköpings Östra Eneby (E) SE.
- 37. Johansson Carl Johan föddes 1863.
- 38. Johansson Victor föddes den 20 Mar 1866 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; dog den 2 Apr 1866 i Skedevi, Åndenäs (E) SE.
- 39. Johansson Erik Gustaf föddes den 11 Jul 1867 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; döptes den 14 Jul 1867 i Skedevi (E) SE.
- 40. Johansdotter (Jonsdotter) Hedman Maria Eleonora föddes den 19 Feb 1869 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; döptes den 28 Ffeb 1869 i Skedevi (E) SE; dog den 11 Feb 1943 i Stockholm, Katarina (AB SE.
- 41. Johansdotter (Jonsdotter) g.Sjöberg Hanna Roselia föddes den 7 Jan 1871 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; döptes den 15 Jan 1871 i Skedevi (E) SE; dog den 5 Nov 1947 i Göteborgs Karl Johan (O) SE.
- 42. Johansson Otto föddes den 10 Mar 1873 i Skedevi, Åndenäs (E) SE; döptes den 17 Mar 1873 i Skedevi (E) SE; dog den 27 Apr 1873.
18. Andersdotter Maja Lotta (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 17 Maj 1840 i Regna (E) SE; dog den 5 Sep 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE. 19. Andersdotter Ulrica (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 14 Maj 1840 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes 17May 1840 i Regna (E) SE; dog den 30 Maj 1834 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE. 20. Andersson Karl Johan (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 1 Apr 1842 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 3 Apr 1842 i Regna (E) SE. 21. Andersdotter Clara (11.Ulrica3, 6.Christiana2, 1.Gunilla1) föddes den 15 Sep 1845 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE; döptes den 21 Sep 1845 i Regna (E) SE; dog den 14 Mar 1847 i Regna, Fallet, Hårstorps ägor (E) SE.