Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Sunesson Matths?? Malthe??
1. Sunesson Matths?? Malthe?? Familj/Make/Maka: Persdotter Kiersti. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Andersdotter Caisa föddes den 27 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; döptes den 28 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; dog den 9 Feb 1853 i Östra Ryd, Måltorpet (Måstorpet) (E) SE.
Generation: 2
2. Andersdotter Caisa (1.Matths??1) föddes den 27 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; döptes den 28 Jul 1771 i Östra Ryd (E) SE; dog den 9 Feb 1853 i Östra Ryd, Måltorpet (Måstorpet) (E) SE. Caisa gift Månsson Olof den 6 Jan 1794 i Björsäter (E) SE. Olof (son till Olofsson Måns och Arwidsdotter Karin) föddes den 15 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 18 Aug 1751 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; dog den 16 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; begravdes den 20 Dec 1812 i Björsäter, Odensgöl (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. Olofsdotter Anna föddes 6 May1795 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes 10 May1795 i Björsäter (E) SE.
- 4. Olofsdotter Catharina föddes den 17 Dec 1797 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 26 Dec 1797 i Björsäter (E) SE; dog den 1 Mar 1879 i Söderköping, Sankt Laurentii (E) SE.
- 5. Olofsson Anders föddes den 13 Aug 1801 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 16 Aug 1801 i Björsäter (E) SE.
Caisa gift Persson Anders den 4 Jan 1814 i Björsäter (E) SE. Anders föddes 1782 i Yxnerum (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 3
3. Olofsdotter Anna (2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes 6 May1795 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes 10 May1795 i Björsäter (E) SE. 4. Olofsdotter Catharina (2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 17 Dec 1797 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 26 Dec 1797 i Björsäter (E) SE; dog den 1 Mar 1879 i Söderköping, Sankt Laurentii (E) SE. Catharina gift Grylin Carl Magnus, Mjölnare den 20 Okt 1822 i Östra Ryd (E) SE. Carl (son till Nilsson Blomander Lars och Gustafsdotter Brita) föddes den 19 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; döptes den 21 Dec 1794 i Gårdeby Sjöstugan (Gårdebytorp) (E) SE; dog den 7 Nov 1862 i Drothem, Stora Stenhagen (E) SE; begravdes den 11 Nov 1862 i Drothem (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. Grylin Carl Johan föddes den 10 Okt 1823 i Sandfors, Östra Ryd (E) SE; döptes den 11 Okt 1823 i Östra Ryd (E) SE; dog den 3 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai, Konstantinopel, Levin, (E) SE; begravdes den 6 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- 8. Grylin Daniel Fredrik föddes den 15 Nov 1826 i Östra Ryd (E) SE; dog den 28 Aug 1843 i Skönberga (E) SE.
- 9. Grylin Anders Gustaf föddes den 8 Nov 1829 i Östra Ryd (E) SE.
- 10. Grylin Sundberg Carolina föddes den 9 Feb 1833 i Skönberga (E) SE; dog den 15 Apr 1912 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- 11. Grylin Wilhelmina föddes den 20 Jul 1838 i Skönberga (E) SE.
5. Olofsson Anders (2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 13 Aug 1801 i Björsäter, Odensgöl (E) SE; döptes den 16 Aug 1801 i Björsäter (E) SE. Familj/Make/Maka: Nilsdotter Johanna. Johanna föddes den 25 Dec 1802 i Drothem, Solberga (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. Andersson Johan Philip föddes den 18 Aug 1836 i Drothem, Solberga (E) SE; döptes den 21 Aug 1836 i Drothem (E) SE; dog den 16 Apr 1888 i Skönberga, Källeby (E) SE.
6. Andersdotter Lena Stina (2.Caisa2, 1.Matths??1)
Generation: 4
7. Grylin Carl Johan (4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 10 Okt 1823 i Sandfors, Östra Ryd (E) SE; döptes den 11 Okt 1823 i Östra Ryd (E) SE; dog den 3 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai, Konstantinopel, Levin, (E) SE; begravdes den 6 Sep 1903 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE. Carl gift Jonsdotter Grylin Christina Carolina Charlotta 1862. Christina (dotter till Jonsson Jonas Petter och Nilsdotter Brita) föddes den 6 Jul 1833 i Norrköpings Sankt Johannes (E) SE; döptes 7Jul1833 i Norrköpings Sankt Johannes (E) SE; dog den 18 Mar 1912 i Norrköpings Hedvig (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Grylin Carl August Thure föddes den 3 Dec 1863 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 27 Mar 1887 i Norrköpings Hedvig (E) SE.
- 14. Grylin Adolf Fredrik föddes den 18 Jan 1866 i Norrköpings Hedvig (E) SE; döptes den 30 Jan 1866 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 16 Maj 1949 i Sundbyberg (AB) SE; begravdes den 21 Maj 1949 i Sundbybergs Kyrka (AB) SE.
- 15. Grylin Anders Erik föddes den 6 Jul 1877 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 9 Aug 1923 i Norrköpings Hedvig (E) SE.
8. Grylin Daniel Fredrik (4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 15 Nov 1826 i Östra Ryd (E) SE; dog den 28 Aug 1843 i Skönberga (E) SE. 9. Grylin Anders Gustaf (4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 8 Nov 1829 i Östra Ryd (E) SE. 10. Grylin Sundberg Carolina (4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 9 Feb 1833 i Skönberga (E) SE; dog den 15 Apr 1912 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE. 11. Grylin Wilhelmina (4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 20 Jul 1838 i Skönberga (E) SE. 12. Andersson Johan Philip (5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 18 Aug 1836 i Drothem, Solberga (E) SE; döptes den 21 Aug 1836 i Drothem (E) SE; dog den 16 Apr 1888 i Skönberga, Källeby (E) SE. Johan gift Månsson Andersson Maria Wilhelmina den 31 Dec 1865 i Drothem (E) SE. Maria föddes den 10 Okt 1839 i Ringarum, Fårsum (E) SE; döptes den 13 Okt 1839 i Ringarum (E) SE; dog den 25 Okt 1909 i Provo, Utah, Utah, USA. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. Andersson Elin Maria föddes den 7 Nov 1866 i Drothem (E) SE.
- 17. Andersson Carl Johan, Tvilling föddes den 22 Sep 1868 i Drothem (E) SE; dog den 25 Sep 1868 i Drothem (E) SE.
- 18. Andersson Philip Albert, Tvilling föddes den 22 Sep 1868 i Drothem (E) SE.
- 19. Månsdotter Andersson Johanna Wilhelmina föddes den 21 Okt 1873 i Drothem (E) SE; döptes den 29 Okt 1873 i Drothem (E) SE; dog den 27 Maj 1941 i East Midvale, Salt Lake, Utah, USA.
Generation: 5
13. Grylin Carl August Thure (7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 3 Dec 1863 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 27 Mar 1887 i Norrköpings Hedvig (E) SE. 14. Grylin Adolf Fredrik (7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 18 Jan 1866 i Norrköpings Hedvig (E) SE; döptes den 30 Jan 1866 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 16 Maj 1949 i Sundbyberg (AB) SE; begravdes den 21 Maj 1949 i Sundbybergs Kyrka (AB) SE. Adolf gift Groth Andersson Grylin Anna Mathilda den 29 Dec 1889. Anna (dotter till Andersson Groth Anders Gustaf och Andersdotter Groth Anna Stina) föddes den 4 Mar 1858 i Regna, Ödestorp (E) SE; döptes den 7 Mar 1858 i Regna (E) SE; dog den 9 Okt 1937 i Sundbyberg (AB) SE; begravdes den 17 Okt 1937 i Sundbybergs Kyrka (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. Ahlström Matilda Rosalia föddes den 25 Mar 1878 i Linköping (E) SE; dog den 18 Dec 1967 i Linköping (E) SE.
- 21. Grylin Karl Fredrik Ansgarius föddes den 15 Jan 1890 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 17 Feb 1894 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- 22. Grylin Adolf RAGNAR Emanuel föddes den 25 Mar 1891 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 14 Nov 1941 i Solna, Karolinska Sjukhuset (AB) SE.
- 23. Grylin (Gryhlin) Valdemar Gustav föddes den 29 Jun 1893 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 27 Maj 1974 i Ljung (E) SE.
- 24. Grylin Föll EBBA Alfrida föddes den 14 Nov 1895 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; döptes den 13 Dec 1895 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 5 Mar 1976 i Nacka, Hästhagsvägen 14, Nacka (AB) SE; begravdes den 18 Jan 1976 i Nacka (AB) SE.
- 25. Grylin Sigrid Matilda föddes den 10 Jul 1897 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 29 Jun 1899 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
- 26. Grylin BIRGER Fredrik föddes den 19 Jul 1901 i Norrköpings Matteus, Norrköpings Norra (E) SE; döptes den 14 Aug 1901 i Norrköpings Matteus, Norrköpings Norra (E) SE; dog den 28 Apr 1906 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; begravdes den 2 Maj 1906 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE.
15. Grylin Anders Erik (7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 6 Jul 1877 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 9 Aug 1923 i Norrköpings Hedvig (E) SE. 16. Andersson Elin Maria (12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 7 Nov 1866 i Drothem (E) SE. 17. Andersson Carl Johan, Tvilling (12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 22 Sep 1868 i Drothem (E) SE; dog den 25 Sep 1868 i Drothem (E) SE. 18. Andersson Philip Albert, Tvilling (12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 22 Sep 1868 i Drothem (E) SE. 19. Månsdotter Andersson Johanna Wilhelmina (12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 21 Okt 1873 i Drothem (E) SE; döptes den 29 Okt 1873 i Drothem (E) SE; dog den 27 Maj 1941 i East Midvale, Salt Lake, Utah, USA. Johanna gift Ek Anders den 29 Aug 1896 i Salt Lake City, Utah, USA. Anders föddes den 30 Jan 1857 i Aspås, Lundsjön (Z) SE; döptes den 1 Mar 1857 i Aspås ()Z) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. Eck Humphrey Emma Wilhelmina föddes den 26 Maj 1899 i Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA; dog den 25 Jun 1988 i Conrad, Pondera, Montana,USA.
- 28. Eck Baynes Signe Elizabeth föddes den 19 Feb 1906 i Sandy, Salt Lake, Utah USA; dog den 8 Jun 1986 i Walla Walla, Walla Walla, Washington.
Generation: 6
20. Ahlström Matilda Rosalia (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 25 Mar 1878 i Linköping (E) SE; dog den 18 Dec 1967 i Linköping (E) SE. Matilda gift Torpare Lindell Herbert Emil den 30 Mar 1897 i Ljung (E) SE. Herbert föddes den 10 Jan 1871 i Ljung (E) SE; dog den 10 Maj 1909 i Ljung (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. Lindell Knut Herbert föddes den 26 Maj 1897 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE.
- 30. Lindell Sigrid Maria föddes den 19 Apr 1899 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE.
- 31. Lindell Dagmar Ingeborg föddes den 25 Okt 1901 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE.
- 32. Lindell Vega Linnea föddes den 5 Jan 1904 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE.
- 33. Lindell Emil Sixten föddes den 2 Jan 1906 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE.
21. Grylin Karl Fredrik Ansgarius (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 15 Jan 1890 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 17 Feb 1894 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE. 22. Grylin Adolf RAGNAR Emanuel (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 25 Mar 1891 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 14 Nov 1941 i Solna, Karolinska Sjukhuset (AB) SE. Adolf gift Närlund Grylin Märta Leontina den 6 Dec 1930 i Sundbyberg (AB) SE. Märta föddes den 2 Maj 1891 i Irsta (U) SE; dog den 18 Feb 1966 i Sundbyberg (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
23. Grylin (Gryhlin) Valdemar Gustav (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 29 Jun 1893 i Norrköpings Hedvig (E) SE; dog den 27 Maj 1974 i Ljung (E) SE. Familj/Make/Maka: Johansson Grylin (Gryhlin) GERTRUD Cecilia Johanna. GERTRUD föddes den 9 Jun 1895 i Ljung (E) SE; dog den 7 Maj 1990 i Linköpings Sankt Lars (E) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
24. Grylin Föll EBBA Alfrida (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 14 Nov 1895 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; döptes den 13 Dec 1895 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 5 Mar 1976 i Nacka, Hästhagsvägen 14, Nacka (AB) SE; begravdes den 18 Jan 1976 i Nacka (AB) SE. EBBA gift Föll KARL Oliver, Plåtslagare den 6 Mar 1915 i Norrköpings Hedvig (E) SE. KARL (son till Föll Foell Jacob FREDRIK Edvard, Plåtslagare och Nilsdotter Föll Foell ALMA Olivia) föddes den 14 Feb 1894 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 29 Apr 1967 i Nacka (AB) SE; begravdes den 29 Apr 1967 i Nacka, Nacka kyrka (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. Föll Mattisson Östman ESTER Viola föddes den 22 Jul 1913 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 12 Feb 1994 i Nordingrå (Y) SE; begravdes den 23 Jun 1994 i Nordingrå (Y) SE.
- 35. Issjö ƒ Föll INGA Olivia föddes den 13 Apr 1922 i Södertälje (AB) SE; dog den 15 Mar 2017 i Nacka, Tallidsgården (AB) SE.
25. Grylin Sigrid Matilda (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 10 Jul 1897 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 29 Jun 1899 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE. 26. Grylin BIRGER Fredrik (14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 19 Jul 1901 i Norrköpings Matteus, Norrköpings Norra (E) SE; döptes den 14 Aug 1901 i Norrköpings Matteus, Norrköpings Norra (E) SE; dog den 28 Apr 1906 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; begravdes den 2 Maj 1906 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE. 27. Eck Humphrey Emma Wilhelmina (19.Johanna5, 12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 26 Maj 1899 i Salt Lake City, Salt Lake, Utah, USA; dog den 25 Jun 1988 i Conrad, Pondera, Montana,USA. Emma gift Humphrey Samuel Lester den 20 Jun 1923. Lester föddes den 17 Aug 1893 i Paris, Idaho, USA; dog den 20 Nov 1983 i Conrad, Pondera, Montana, USA. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. Humphrey Chapman Evonne föddes den 5 Apr 1924 i Shelley, Bingham, Idaho, USA; dog den 31 Okt 2006 i Spokane, Spokane, Washington, USA.
28. Eck Baynes Signe Elizabeth (19.Johanna5, 12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 19 Feb 1906 i Sandy, Salt Lake, Utah USA; dog den 8 Jun 1986 i Walla Walla, Walla Walla, Washington. Familj/Make/Maka: Baynes James George. James föddes den 10 Okt 1909 i Fort Worth, Tarrant, Texas, USA; dog Jan 1963 i Sandy, Salt Lake, Utah, USA. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 7
29. Lindell Knut Herbert (20.Matilda6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 26 Maj 1897 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE. 30. Lindell Sigrid Maria (20.Matilda6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 19 Apr 1899 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE. 31. Lindell Dagmar Ingeborg (20.Matilda6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 25 Okt 1901 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE. 32. Lindell Vega Linnea (20.Matilda6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 5 Jan 1904 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE. 33. Lindell Emil Sixten (20.Matilda6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 2 Jan 1906 i Ljung, Djupsjö, Rosenlund (E) SE. 34. Föll Mattisson Östman ESTER Viola (24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 22 Jul 1913 i Norrköpings Sankt Olai (E) SE; dog den 12 Feb 1994 i Nordingrå (Y) SE; begravdes den 23 Jun 1994 i Nordingrå (Y) SE. ESTER gift Mattisson STEN Emanuel den 31 Okt 1936, och skildes 1951 i Stockholm (AB) SE. STEN föddes den 16 Apr 1912 i Stockholm, Katarina (AB SE; dog den 8 Sep 1999 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 37. Mattisson KJELL Ingemar föddes den 1 Maj 1939 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 28 Jan 2011 i Gävle, Heliga Trefaldighet (X) SE.
- 38. Mattisson JAN-ÅKE föddes den 24 Jun 1941 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 27 Jun 1953 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE.
- 39. Mattisson LEIF Arne
- 40. Mattisson OVE Herbert föddes den 24 Dec 1949 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 9 Jan 2022 i Strömnäs (Y) SE.
ESTER gift Östman BERTIL Johannes den 13 Dec 1953. BERTIL föddes den 26 Mar 1920 i Vibyggerå (Y) SE; dog den 5 Feb 1994 i Nordingrå (Y) SE; begravdes den 5 Feb 1994 i Nordingrå (Y) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
35. Issjö ƒ Föll INGA Olivia (24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 13 Apr 1922 i Södertälje (AB) SE; dog den 15 Mar 2017 i Nacka, Tallidsgården (AB) SE. INGA gift Issjö ƒ Karlsson Karl INGVAR den 23 Jun 1941 i Nacka, Nacka kyrka (AB) SE. Karl (son till Karlsson Karl EMIL och Karlsson ƒ Ekström ELSA Eleonora) föddes den 9 Mar 1917 i Stockholm, Katarina (AB SE; dog den 4 Jun 1973 i Nacka, Hästhagen (AB) SE; begravdes den 12 Jul 1973 i Nacka, Nacka kyrka (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. Issjö DAG Ingvar
36. Humphrey Chapman Evonne (27.Emma6, 19.Johanna5, 12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 5 Apr 1924 i Shelley, Bingham, Idaho, USA; dog den 31 Okt 2006 i Spokane, Spokane, Washington, USA. Evonne gift Chapman Roy Loyal den 27 Dec 1945 i Glasgow, Valley, Montana, USA. Roy föddes den 24 Jan 1917 i Williams County, North Dakota, USA; dog den 14 Jul 2010 i Tenino, Thurston, Washington, USA. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. Chapman
- 43. Chapman Roy L
Generation: 8
37. Mattisson KJELL Ingemar (34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 1 Maj 1939 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 28 Jan 2011 i Gävle, Heliga Trefaldighet (X) SE. KJELL gift Mattisson ANN-SOPHIE Birgitta [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
38. Mattisson JAN-ÅKE (34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 24 Jun 1941 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 27 Jun 1953 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE. 39. Mattisson LEIF Arne (34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Mattisson AGNETA. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
40. Mattisson OVE Herbert (34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 24 Dec 1949 i Stockholm, Brännkyrka (AB) SE; dog den 9 Jan 2022 i Strömnäs (Y) SE. Familj/Make/Maka: Frage Mattisson Märta INGA-LILL Kristina. Märta föddes den 1 Sep 1950 i Strömnäs (Y) SE; dog den 5 Nov 2018 i Gudmundrå (Y) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
41. Issjö DAG Ingvar (35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) DAG gift Schlawe Issjö ANNIKA Karleene [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 51. Issjö Dag ANDERS
- 52. Issjö LENA Annika
42. Chapman (36.Evonne7, 27.Emma6, 19.Johanna5, 12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 43. Chapman Roy L (36.Evonne7, 27.Emma6, 19.Johanna5, 12.Johan4, 5.Anders3, 2.Caisa2, 1.Matths??1)
Generation: 9
44. Mattisson Marie Susanne* (37.KJELL8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 45. Mattisson Anna Maria* (37.KJELL8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 46. Mattisson Ann Ulrika (39.LEIF8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 47. Mattisson Anna Karin (39.LEIF8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 48. Mattisson Ingrid Katarina (39.LEIF8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 49. Mattisson Erik Petter* (40.OVE8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Sandstedt Hanna Ingrid Josefine. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Familj/Make/Maka: Carola. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
50. Mattisson Sten Johan* (40.OVE8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Maria. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
51. Issjö Dag ANDERS (41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Dag gift Karlsson MALIN Sofie [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
52. Issjö LENA Annika (41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Göthlund MAGNUS. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 10
53. Mattisson Mira Johanna Linnéa (49.Erik9, 40.OVE8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 54. Mattisson William Tomas Ove (49.Erik9, 40.OVE8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 55. Mattisson Novali Ester Johanna (49.Erik9, 40.OVE8, 34.ESTER7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 56. Issjö TIM Anders Nils (51.Dag9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Söderholm-Sjöberg Saga *FILIPPA Thomasdotter. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 61. Issjö TROY
57. Issjö FELICIA Sofie Karleene (51.Dag9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Walldén Felix Glenn Waldemar. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 62. Walldén Kingston
58. Issjö DENISE Emmy Olivia (51.Dag9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 59. Göthlund-Issjö ALEXANDER Magnus Sebastian (52.LENA9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) Familj/Make/Maka: Grote Julia Gertrud. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 63. Göthlund-Issjö Stina föddes den 29 Aug 2023 i Danderyd, Danderyds sjukhus (AB) SE.
60. Göthlund-Issjö MELISSA (52.LENA9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1)
Generation: 11
61. Issjö TROY (56.TIM10, 51.Dag9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 62. Walldén Kingston (57.FELICIA10, 51.Dag9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) 63. Göthlund-Issjö Stina (59.ALEXANDER10, 52.LENA9, 41.DAG8, 35.INGA7, 24.EBBA6, 14.Adolf5, 7.Carl4, 4.Catharina3, 2.Caisa2, 1.Matths??1) föddes den 29 Aug 2023 i Danderyd, Danderyds sjukhus (AB) SE.