Vår familjehistoria
Familjen Issjös Genealogi
Nilsdotter Greta Stina
1801 - 18011. Nilsdotter Greta Stina föddes den 6 Dec 1801 i Grimsta, Fresta (AB) SE; döptes den 6 Dec 1801 i Fresta (AB) SE (dotter till Olsson Wångström Nils och Jansdotter Lindberg Anna Greta); dog 1801 i Grimsta, Fresta (AB) SE.
2. Olsson Wångström Nils föddes den 18 Jan 1777 i Vänersborg (P) SE; döptes den 19 Jan 1777 i Vänersborg (P) SE (son till Dräng Wångström Olof och Månsdotter Annicka); dog den 2 Jan 1845 i Hammarby, Smedby Ägor (AB) SE; begravdes den 9 Jan 1845 i Hammarby, Upplands Väsby (AB) SE. Nils gift Jansdotter Lindberg Anna Greta den 20 Sep 1801 i Hammarby, Vilunda (AB) SE. Anna (dotter till Skolmästare Matsson Lindberg Johan Jan och Andersdotter Margta Margareta) föddes den 26 Feb 1781 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 1 Mar 1781 i Frösunda (AB) SE; dog den 31 Maj 1813 i Fresta, Ekebylund, Backgärdet (AB) SE; begravdes den 4 Jun 1813 i Fresta (AB) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
3. Jansdotter Lindberg Anna Greta föddes den 26 Feb 1781 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 1 Mar 1781 i Frösunda (AB) SE (dotter till Skolmästare Matsson Lindberg Johan Jan och Andersdotter Margta Margareta); dog den 31 Maj 1813 i Fresta, Ekebylund, Backgärdet (AB) SE; begravdes den 4 Jun 1813 i Fresta (AB) SE. Barn:
- 1. Nilsdotter Greta Stina föddes den 6 Dec 1801 i Grimsta, Fresta (AB) SE; döptes den 6 Dec 1801 i Fresta (AB) SE; dog 1801 i Grimsta, Fresta (AB) SE.
- Nilsdotter Anna Greta föddes den 17 Mar 1803 i Grimsta, Fresta (AB) SE; döptes den 17 Mar 1803 i Fresta (AB) SE; dog den 5 Jul 1873 i Fresta, Fattigstugan (AB) SE; begravdes den 7 Jiul 1873 i Fresta (AB) SE.
- Nilsson Olof föddes den 13 Jul 1805 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE; döptes den 14 Jul 1805 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE.
- Nilsdotter Stina föddes den 2 Maj 1808 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE; döptes den 3 Maj 1808 i Stockholm, Sollentuna (AB) SE.
- Nilsson Eld Johan, Soldat Nr.89 Uppsala kompani föddes 15 May1811 i Hammarby, Upplands Väsby (AB) SE; döptes den 16 Maj 1811 i Eggeby, Hammarby (AB) SE; dog den 27 Maj 1865 i Knutby (AB,C) SE; begravdes den 1 Jun 1865 i Knutby (AB,C) SE.
Generation: 3
4. Dräng Wångström Olof föddes ~1740 (son till Dragon Vicekorpral Wångström Olof). Olof + Månsdotter Annicka. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
5. Månsdotter Annicka Barn:
- 2. Olsson Wångström Nils föddes den 18 Jan 1777 i Vänersborg (P) SE; döptes den 19 Jan 1777 i Vänersborg (P) SE; dog den 2 Jan 1845 i Hammarby, Smedby Ägor (AB) SE; begravdes den 9 Jan 1845 i Hammarby, Upplands Väsby (AB) SE.
6. Skolmästare Matsson Lindberg Johan Jan föddes den 27 Feb 1758 i Gottröra, Håsta soldattorp, Håsta (AB) SE (son till Mattsson Åstedt Johan, Soldat och Okänd Brita); dog den 11 Jun 1814 i Knutby (AB,C) SE; begravdes den 17 Jun 1814 i Knutby (AB,C) SE. Johan gift Andersdotter Margta Margareta den 15 Okt 1780 i Frösunda Vallentuna (AB) SE. Margta (dotter till Persson Anders och Ersdotter Stina) föddes den 6 Apr 1761 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 8 Apr 1761 i Frösunda Vallentuna (AB) SE; dog den 15 Jun 1822 i Knutby, Kyrkobacken (AB,C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
7. Andersdotter Margta Margareta föddes den 6 Apr 1761 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 8 Apr 1761 i Frösunda Vallentuna (AB) SE (dotter till Persson Anders och Ersdotter Stina); dog den 15 Jun 1822 i Knutby, Kyrkobacken (AB,C) SE. Barn:
- 3. Jansdotter Lindberg Anna Greta föddes den 26 Feb 1781 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 1 Mar 1781 i Frösunda (AB) SE; dog den 31 Maj 1813 i Fresta, Ekebylund, Backgärdet (AB) SE; begravdes den 4 Jun 1813 i Fresta (AB) SE.
- Lindberg Constantin föddes den 28 Mar 1787 i Knutby (AB,C) SE; dog den 5 Aug 1789 i Knutby (AB,C) SE.
- Jansdotter Lindberg Stina föddes den 1 Sep 1791 i Knutby Sockenstugan (C) SE; dog den 14 Feb 1833 i Knutby, Holmsberg (AB,C) SE.
- Sockenskräddare Lindberg Stephan föddes den 30 Apr 1794 i Knutby (AB,C) SE; dog den 30 Nov 1855.
- Jansdotter Lindberg Catharina Cajsa Carin föddes den 4 Nov 1796 i Knutby Sockenstugan (C) SE; dog den 13 Aug 1879 i Ununge, Myra (AB) SE.
Generation: 4
8. Dragon Vicekorpral Wångström Olof föddes ~1709. Barn:
- 4. Dräng Wångström Olof föddes ~1740.
12. Mattsson Åstedt Johan, Soldat föddes 1719. Johan + Okänd Brita. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
13. Okänd Brita Barn:
- 6. Skolmästare Matsson Lindberg Johan Jan föddes den 27 Feb 1758 i Gottröra, Håsta soldattorp, Håsta (AB) SE; dog den 11 Jun 1814 i Knutby (AB,C) SE; begravdes den 17 Jun 1814 i Knutby (AB,C) SE.
14. Persson Anders föddes 1732 i Tuna (AB) SE (son till Andersson Pehr och Jansdotter Brita); dog 1781 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE. Anders + Ersdotter Stina. Stina föddes 1727 i Faringe (C) SE. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
15. Ersdotter Stina föddes 1727 i Faringe (C) SE. Barn:
- Andersdotter Brita föddes 1755 i Faringe (C) SE; dog 1780.
- 7. Andersdotter Margta Margareta föddes den 6 Apr 1761 i Frösunda, Saltbrunn (AB) SE; döptes den 8 Apr 1761 i Frösunda Vallentuna (AB) SE; dog den 15 Jun 1822 i Knutby, Kyrkobacken (AB,C) SE.
- Persson Petrus Per Anders föddes den 6 Apr 1761 i Frösunda Vallentuna (AB) SE; döptes den 8 Apr 1761 i Frösunda Vallentuna (AB) SE.
- Persson Erik föddes den 19 Sep 1763 i Frösunda (AB) SE; döptes den 21 Sep 1763 i Frösunda (AB) SE.